Відмінювання порядкових числівників (система вправ)
1. Письмово провідміняйте словосполучення перший весняний день, третя і остання зустріч. Зробіть висновок про відмінювання порядкових числівників.
2. Спишіть речення, вставляючи пропущені букви й розкриваючи дужки.
1. (Третій) рік він с..дить у (другий) класі, до книжки, до уроків не пp.. женеш (Панас Мирний). 2. Іван був (дев’ятнадцята) дитиною в гуцул..с..кій родині Палійчуків. (Двадцята) і останньою була Анничка (М. Коцюбинський). 3. Гості (перший) дня — золото, (другий) дня — срібло, (третій) дня — мідь, хоч додому їдь. 4. Без (сьома) клепки в голові. 5. Дбає про нього, як пес про (п'ята) ногу (Нар. творчість).
- 3. Виписати із тексту в дві колонки кількісні та порядкові числівники. Визначити відмінок виписаних числівників.
Дитинство Тараса
Село Моринці на Черкащині. Дев’ятого березня тисяча вісімсот чотирнадцятого року в сім’ї Шевченків народилася третя дитина (після Катерини і Микити) –Тарас. Старшій - Катрусі – всього десять років, але вона господарювала за дорослих. Братику Микиті три роки, він сидить на лежанці.
Моринців Тарас навіть не пам’ятав, бо дуже малим переїхав з рідними в Кирилівку. Хлопчикові пішов другий рік – тепер він ніжками дибав до столітнього розлогого дуба.
Тарасові - дев’ять років, а він був розсудливим, як дорослий. Любив природу: квіти, бджоли, дерева, небо… У своє дев’яте літо хлопчина пізнав і що то чекати батька-чумака з дороги, і яке невимовне горе – несподівана рання смерть матері. Далі - три роки нестерпного життя в одній хаті з мачухою, недуга батька, над яким стояло п’ятеро дрібних дітей і плакали. В дванадцять років Тарас став круглим сиротою.