• Маєте питання?
  • 098 37 058 17
  • anfilia3@ukr.net
Засоби пожежогасіння. Захист органів дихання в зоні пожежі. Дії в разі загоряння одягу

Ознайомитися. Зрозуміти. Запам'ятати. Дотримуватися (в разі необхідності)

ГАСІННЯ ПОЖЕЖІ ПІДРУЧНИМИ ЗАСОБАМИ НА ПОЧАТКОВІЙ СТАДІЇ ЗАГОРЯННЯ

До прибуття штатної пожежної команди, і якщо є можливість загасити пожежу своїми силами, використовують такі пожежні знаряддя:

пожежні покривала, ящики з піском та діжки з водою;

ручний немеханізований пожежний інструмент;

систему, яка приводить у дію пожежний гідрант;

вогнегасники.

Пожежні покривала, ящики з піском та діжки з водою

До первинного засобу гасіння належать пожежні покривала. Вони мають розмір не менше 1м х 1м, їх застосовують для гасіння невеликих осередків пожежі класу В(пожежі рідких горючих речовин) та класу А(пожежі твердих горючих речовин). Пожежне покривало складене з двох шарів: базальтової тканини, яка не горить, і брезентової, просоченої речовиною, що підвищує вогнестійкість.

Ящики з піском е необхідною складовою пожежного інвентарю. Ящики для піску мають бути ємністю від 0,5 до 3,0 мз та укомплектовані совковою лопатою. Діжки з водою встановлюють там, де немає протипожежного водопроводу і де зберігають займисті речовини. Їх об’єм повинен бути не менше 200 літрів. Діжки комплектують відром.

Ручний немеханізований пожежний інструмент

Пожежний інструмент е складовою комплекту первинних засобів пожежогасіння. 3азвичай його розміщують на обладнаних пожежник щитах. До пожежного інструменту входять гаки, лопати, ломи, сокири, багри пожежні. Їх заздалегідь розташовують (прикріплюють) на визначеному місці.

3а допомогою пожежного інвентарю відчиняють двері й вікна всередині будівлі, яка загорілася, ламають перегородки між кімнатами, прорубують отвори в тонкостінних перегородках, що горять, розтягують конструкції будівлі, щоб зменшити кількість горючої речовини.

Пожежний гідрант

У сучасник будівлях, школах установлюють пожежні насоси, які можна безпосередньо включити на поверсі, де виникла пожежа. Для цього біля пожежного крана розміщують пускові кнопки, які знаходяться в коробці під склом. Пожежний кран на поверсі комплектують пожежним рукавом завдовжки 10-20 метрів.

Для приведення в дію пожежного крана відчиняють дверці шафи, з’єднують пожежний рукав із краном, розгортають рукав у напрямку пожежі, відкривають вентиль крана й натискають на кнопки пускового приладу.

Пожежний інвентар фарбують ,у яскравий червоний або білий кольори, а пожежний інструмент — у чорний. На пожежному крані роблять напис ПК.

Основні види вогнегасників

Вогнегасник — це технічний засіб, призначений для припинення горіння шляхом подаванням вогнегасної речовини, що міститься в його корпусі, під дією надлишкового тиску. 3а масою і конструктивним виконанням він придатний для транспортування і застосування однією людиною. Він е універсальним первинним засобом гасіння пожежі.

Вогнегасники розміщують у легкодоступних та помітних місцях, виключаючи пряме попадання сонячних променів або нагрівання від опалювальних приладів, а також поблизу місць, де найбільш імовірна поява осередків пожежі. Їх навішують на пожежні щити, вертикальні стіни або ставлять на підставки заввишки до 1,5 метра. 3а допомогою переносного вогнегасника можна повністю ліквідувати осередок пожежі протягом перших 4 хвилин.

Вогнегасники класифікують за видом речовини для гасіння, що використовують, об’ємом корпусу і способом подачі складу.

За видом речовини:

пінні;

газові;

порошкові;

комбіновані.

За об’ємом корпуса:

ручні малолітражні з об’ємом корпуса до 5 л;

промислові ручні з об’ємом корпуса від 5 до 10 л;

стаціонарні й пересувні з об’ємом корпуса понад 10 л.

За способом подачі складу:

під тиском газів, що утворюються в результаті хімічної реакції компонентів заряду;

під тиском газів, що подаються зі спеціального балончика, розміщеного в корпусі вогнегасника;

під тиском газів, закачаних у корпус вогнегасника;

під власним тиском засобу.

За видом пускових npucmpoїв:

із вентильним затвором;

із замочно - пусковим пристроєм пістолетного типу;

із пуском від постійного джерела тиску.

Цією класифікацією не вичерпані всі показники численної групи вогнегасників. Постійне вдосконалення конструкції, підвищення таких показників, як надійність, технологічність, уніфікація тощо веде до створення нових, досконаліших вогнегасників.

Вогнегасники маркують буквами, що характеризують вид вогнегасника, і цифрами, що позначають його місткість.

Як правильно дихати в зоні пожежі

На пожежах люди гинуть не лише від вогню, а й від газів, що виділяються під час горіння. Особливо небезпечними бувають гази, які утворюються під час горіння деяких пластиків, ущільнювачів та інших синтетичних будівельних матеріалів, а також чадний газ. Іноді буває достатньо кілька разів удихнути повітря на повні груди, щоб знепритомніти. Тому найперше, що ви повинні зробити, відчувши запах диму, — це захистити органи дихання (мал. 3а).

Якщо це трапилося тоді, коли людина лежить у ліжку, не треба підніматися, тому що чадний газ легший за повітря і піднімається вгору. Треба затулити рот і ніс будь-якою тканиною (рушником чи подолом нічної сорочки), сповзти на підлогу, не піднімаючи голови (мал. 3б). Якщо можливо, треба намочити тканину, якою захищатимемо органи дихання.

Якщо горить одяг на людині:

зупиніть людину, не давайте їй бігти, бо полум'я розгориться ще більше;

допоможіть швидко скинути одяг; можна загасити його водою або снігом, за необхідності накинути на людину ковдру, пальто тощо. 3алишайте голову потерпілого відкритою, щоб він не задихнувся продуктами горіння;

викличте «швидку допомогу»;

надайте посильну долікарську допомогу.

«3упинитися, упасти, котитися»

Це правило треба запам'ятати на випадок загоряння одягу на людині.

Зупинитися — означає, що насамперед треба зусиллям волі побороти паніку й бажання бігти, тому що в цьому випадку вогонь лише розгоряється. Слід зупинитися, а якщо побачив людину, на якій загорівся одяг, щосили намагатися її зупинити.

Bnacmu — означає, що треба впасти самому чи повалити люцину, на якій загорівся одяг. Добре, якщо поблизу є ковдра чи одяг із цупкої тканини (краще мокрий), яким ти можеш накрити людину і загасити на ній полум'я. Обличчя закривати не можна.

Котитися — означає, що треба котитися по землі чи підлозі, намагаючись таким чином збити вогонь. Руками слід захищати очі й обличчя.

:
:
Щоб задати питання, треба зареєструватися, або зайти, якщо вже зареєстровані.